Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu’nun kayıt dışı gelişmeler ile ilgili yaptığı mücadele sonucunda deniz yakıtları sektöründe vergi kaçakçılığı yapıldığı belirlendi. Deniz yakıtlarında ÖTV’siz olarak vergi kaçırıldığı ortaya çıktı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek olay sonucunda yaptığı açıklamada Vergi Denetleme Kurulu tarafından yürütülen bir çalışmada deniz yakıtı sektöründe ciddi oranlarda veri kaçırıldığına dair bir sonucun ortaya konulduğunu söyledi. Şimşek aynı zamanda, çalışmanın uzun bir süredir yapıldığını ve incelemelerin sonrasında 76 milyonun hak ve hukukunu gasp eden bazı mükelleflerin gözaltına alındığını belitti. Ülkemizde gün geçtikçe artan Petrol Fiyatları sonucunda artan vergi kaçakçılığına böylece bir yenisi daha eklendi.
ÖTV’siz Deniz Yakıtı Kaçakçılığı teslimlerinde oluşan vergi kaybı nedeni ile bazı mükellefler hakkında 1 milyar lira civarında ihtiyati haciz kararı alındığı söyleniyor. Geçtiğimiz yıl da lüks araçlarda yapılan vergi kaçakçılığı sonucunda 8,7 milyar lira ceza uygulanmıştı. Ekonomik araç vergisiyle lüks araç satışı, vergi kaybı ve kaçakçılığına neden olan sigara firmaları, akaryakıt olarak 10 numara yağ kullanan firmalar ve bunun gibi birçok endüstri alanına yapılan denetim ve incelemeler sonucunda vergi kaçakçılığı yapıldığı ortaya çıkmıştı.

Petrol Piyasası Haberleri kapsamında olumlu olabilecek bir haber ise Shell’den geldi. Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye Petrolleri Anonim Ortalığı (TPAO) ile başlatılan Güneydoğu Anadolu’daki kaya gazı ile Batı Akdeniz ve Karadeniz’deki petrol arama çalışmaları için birkaç yüz milyon dolar yatırım yapacaklarını açıkladı. Kaya gazı ile ilgili olumlu sonuçların elde edilmesi sonucunda Doğal Gaz Fiyatları açısından Türkiye için faydalı olacağı söylenmekte. Geçtiğimiz hafta Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ‘Shell Türkiye’ye yatırım yapacak’ şeklinde bir konuşma yapmış ve Ahmet Erdem’de bu konuşmaya itafen ‘Sayın bakanımızın orada bahsettiği, bizim TPAO ile arama, üretim yatırımlarımız ile ilgilidir’ şeklinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Ahmet Erdem TPAO ile yürüttükleri 3 projenin de istenilen şekilde yürümesi ve hedefleri doğrultusunda ilerlemesi sonucunda birkaç yüz milyon dolar üzerinde bir yatırım yapmak istediklerini söylüyor. Bu yatırımın 3-4 yılı kapsadığını da belirtti. Erdem, ‘arama, üretimde şu anda içerisinde bulunduğumuz 3 projede Shell’in yapacağı yatırım bu mertebelerde. Diğer faaliyetlerimiz ile birlikte Türkiye’ye son 6 yılda 900 milyon dolar yatırım yaptık’ şeklinde sözlerine devam etti.

Shell TPAO ile başlattığı arama çalışmalarında ilk durak olarak Güneydoğu Anadolu kaya gazı arama ve bir diğer çalışmada Batı Akdeniz kıyılarının açıklarında derin deniz arama çalışmaları yapmakta. Üçüncü bir proje olarak da Karadeniz’de var olduğu söylenen Petrol Emtiası ile ilgili olduğunu belirtiyor. Ahmet Erdem ‘TPAO ile Karadeniz’de yeni imzaladığımız bir anlaşmamız var. Onay sürecinden sonra sismik çalışmalar başlayacak’ şeklinde sözlerine son verdi.

Petrol Piyasa Haberleri blog sitemizdeki bir önceki yayınımız; Petrol Fiyatları ve Küresel Organizasyonlar başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

One Comment on Deniz Yakıtı Kaçakçılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir